Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Career Academies - SY 2018 - 19

High School Showcase Booklet 2018-19

Career Academy_Application_18-19
 

​SCHOOL

​ACADEMY

​CTE PROGRAMS

​DIRECTOR

Atlantic High School Academy Facilitator​: Stacey Bell

Atlantic High

​Academy of Law & Government

​Criminal Justice Margo Rivera & Lou Hartman
Atlantic High On Stage: Performing Arts Academy​Performing Arts Mary Morrow
​​Atlantic HighAquaculture, Environmental & Marine Science Academy​Horticulture, Science & Services Jennifer Spain     
​​Atlantic High ​Technology Engineering, Science, & Aeronautics Academy​Aerospace Technologies Kelly Groel A
​Atlantic High ​Digital Video Academy​Digital Video Technology Donald A Brunning .
​Atlantic High ​Academy of Marketing and Promotion​Marketing, Management, and Entrepreneurial Principles Secondary Roshunda Jenkins      
Atlantic High ​Teaching, Education, and Learning Academy​Principles of Teaching, Early Childhood Education

Carli Bryan

Linda Schultz

​Atlantic High ​Digital Audio Production Academy​Digital Audio Technology Jeff Brown
​Atlantic High ​Academy of Gaming and Simulation​Gaming/Simulation/Animation Visual DesignRick Bowrosen
DeLand High School Academy Facilitator: Tim Shea​ ​ ​ ​
DeLand High ​Communications Academy​Digital Media/MultiMedia Design, Digital Video Production, Web Development

​Vicki Perri

April Sniffen

DeLand High Engineering Academy​Applied Engineering Technology ​Peter Policke
Deltona High School Academy Facilitator: Alisha Kellett​ Zarbo ​ ​ ​
Deltona High​Academy of Food & Agricultural Science (NEW 2017-18)​Agri, Food & Natural Resources ​Farrah Johnson
Deltona High

​Health Services Academy

HOSA

​Allied Health Assisting Brandy Meadows
Mainland High School Academy Facilitator: Suzanne Gibson​ ​ ​ ​
​Mainland HighAcademy of Scientific Inquiry & Medicine​Allied Health Assisting

Susanna Mandell

​Mainland High ​Academy of Communications & MultiMedia Technology​Digital Media/MultiMedia Design, Digital Video Production, Networking, Web Development

Libby Diamond

​Mainland High ​Academy of Culinary & Hospitality​Culinary Arts

Ryan Barbarow                

​Mainland HighAcademy of Design & Manufacturing Technology​Drafting/Illustrative Design Technology, Engineering Pathways, Manufacturing

Al Kelleher

​Mainland High Academy of Computer Science

Cliff Scarborouh

​Mainland High ​International and Polictical Relations (AIPR) - NEW 2016-17​International Business, Foreign Languages, Americas Future Leaders

Ira Gavilanes-O'Brien

 

​Mainland High ​Public Service Professions & Careers (APSPC) - NEW 2016-17​Criminal Justice Operations, Fire Science, Teaching Assisting

Mike Miglioranzi

​Mainland HighSports Science AcademyHeatlh & Wellness (Athletic Training), Sports, Recreation & Entertainment Marketing​ Michael Burton           
​Mainland High ​Unified Arts (AUA) - New 2016-17​Visual & Performing ArtsShelly Warren
New Smyrna Beach High School Academy Facilitator: Denise Johns​ ​ ​
New Smyrna High​​Academy of Entertainment & Sports Marketing​Sports, Recreation, & Entertainment MarketingRebecca Villanueva
​New Smyrna HighAgriscience Academy​Veterinary AssistingJoanna Crawford
​New Smyrna High​Criminal Justice Academy​Criminal Justice Operations ​Denise Johns
​New Smyrna HighCulinary Academy​Culinary ArtsDana Luff
​New Smyrna High​Engineering Academy​Engineering Technology ​Dennis Humphrey
​New Smyrna High​Medical Academy​Emergency Medical ResponderKathleen Rich-Zois
​Pine Ridge High School Academy Facilitator: Alyssa Shields
​Pine Ridge High​Health Care Academy​Allied Health Assisting Renae Lee
​Pine Ridge High​​Manufacturing AcademyJames Maynard
Seabreeze High School Academy Facilitator: June Bigham ​ ​ ​ ​
​Seabreeze High ​Aademy of Culinary Design​Culinary Arts ​Meaghan McCracken
​Seabreeze High ​Academy of Digital Media DesignDigital Media/MultiMedia Design ​Gwen Coy
Seabreeze High​ ​Allied Health Academy​Allied Health AssistingMark Lebeda
Spruce Creek High School Academy Facilitator: Jean Harms
​Spruce Creek High ​Academy of Finance​FinanceNate Fincher
​Spruce Creek High Academy of Information Technology & Robotics​​Computer Systems & IT, Digital Media/MultiMedia Design, Game/Sim/Animation Programming, Applied Robotics, Web Development ​Dru Urquhart
University High School Academy Facilitator: Jennifer Peel​ ​ ​ ​
​University High ​Environmental Resources Academy​Environmental Resources Kenneth Hartless
​University High ​Academy of Finance​Finance

Sheryl Flowers

​University High

​Gaming/Simulation

 

and

 Robotics Academies

​Gaming/Sim/Animation Visual Design, Gaming/Simulation/Animation Programming

Applied Robotics

​David Manning

 

 

​University High ​Biomedical Sciences Academy​Biomedical Science ​Jessica Clayton
​University High ​Engineering Academy​Engineering Technology   Mike Larson

 

Twitter
YouTube
VCS Outlook Web Access
VCS Staff Applications
VPortal